Aktuální počasí

Aktuální počasí

Czech Hotel Awards

Zajímavosti v okolí

Zámek Valtice (cca 12 km)

Zámek Valtice je zámek nacházející se v moravském městě Valtice v okrese Břeclav. Od roku 1995 je chráněnjako národní kulturní památka České republiky. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Zámek tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s ​​konírnou, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárovnou. Z renesančního období se zachovaly dvě nárožní věže, od kterých vedou nízká boční křídla uzavírající s hlavní budovou čestný dvůr. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží.

Návštěvní doba

Hlavní okruh je přístupný běžně od 9:00 do 16-17:00. Barokní zámecké divadlo je otevřeno od 10:00 – 16:00,ale dny otevření se mění, je nutné zjistit si vše na konkrétní den.

Vstupné:

Druh vstupného

Hlavní okruh

Barokní zámecké divadlo

Děti do 6 let

zdarma

Zdarma

Děti, studenti, senioři

110 CZK

60 CZK

Dospělí

160 CZK

90 CZK

Rodinné vstupné

430 CZK

240 CZK

Držitelé průkazu ZTP

Zdarma

zdarma

Zámek Valtice


Národní vinařské centrum, Valtice (cca 12 km)

Národní vinařské centrum sídlí v historických prostorách zámku ve Valticích, které byly zrekonstruovány díky projektu ROZVOJ VINAŘSTVÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ, realizovaného na přelomu 20. a 21. stol. a financovaného z prostředků Evropské unie. Cílem NVC je především pořádání Národní soutěže vín a degustační expozice – Salonu vín ČR.
Salon vín ČR je celoročně otevřenou degustační expozicí oficiální Národní soutěže vín, která zastřešuje systém nominačních podoblastních soutěží vín. V degustačním Salonu vín, umístěném ve sklepních prostorách zámku ve Valticích, můžete ochutnat 100 nejlepších vín z Moravy a Čech, které jsou každoročně vybírány a oceněny titulem „Salon vín ČR“. Můžete si vybrat z několika degustačních programů – buď tzv. volné degustace, nebo několika typů degustací řízených sommelierem. K dispozici je také možnost ochutnávky vína z degustačního automatu.

 

Letohrádek Belvedere

V současnosti je Belveder veřejnosti nepřístupný a turisté mohou shlédnout pouze jeho exteriér po krátké procházce lesoparkem, který ho obklopuje a odděluje od silnice spojující Lednici a Valtice. Po statickém zajištění a dokončení nákladných oprav, které v posledních letech provádí Národní památkový ústav, by se znovu měl stát atraktivním výletním cílem.

Belvedere

Foto: Koutne1(CC BY-SA 4.0)


Kaple sv. Huberta (cca 17 km)

Kaple svatého Huberta je novogotická kaple v Lednicko-valtickém areálu. Trojboká, třemi gotickými oblouky prolomená kaple zaklenutá síťovou žebrovou klenbou byla postavena uprostřed Bořího lesa podle plánů Jiřího Wingelmüllera za vlády Aloise II. knížete z Liechtensteina v roce 1855. Uprostřed kaple se nachází socha sv. Huberta, stojící na podstavci se sochami andělů. Kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Kaple se nalézá v Bořím lese mezi
Valticemi, Lednicí a Břeclaví. Kolem kaple prochází žlutě značená trasa z Břeclavi do Hlohovce a červeně značená trasa z Valtic do Lednice.

 

Zámeček Apollonův chrám (cca 17 km)

Empírový chrám byl postaven v letech 1817-19. Nepřehlédnutelné jsou dórské sloupy, za nimiž je znázorněn mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu byli umístěny sochy ze zrušeného Chrámu Múz. V jeho horní části naleznete vyhlídkovou terasu, ze které se vám naskytne jedinečný rozhled po širokém okolí, hlavně pak po zdejších Lednických rybnících.

Apollonův chrám

Foto: RadekS (CC BY-SA 3.0)

 

Kolonáda Na Rajstně (cca 14 km)

Kolonáda se nachází na vrchu Homole (zvaném také Reisten či Rajstna) ve výšce 280 m n.m., asi 1,6 km jihozápadně od centra Valtic. Klasicistní kolonáda obdélníkového půdorysu je tvořena 24 sloupy s korintskými hlavicemi.
Vyvýšená
atika uprostřed tvoří tvar vítězného oblouku. V krajním pilíři kolonády je umístěno schodiště, vedoucí na vyhlídkovou plošinu na střeše. Z ochozu kolonády je překrásný výhled do okolí. Na východě jsou k vidění Malé Karpaty, na severu Lednicko-Valtický areál, na západě Mikulov a na jihu je vidět do Rakouska. Ke kolonádě vede červená turistická značka nebo se dá dojet autem na parkoviště vzdálené 500 metrů.

Návštěvní doba:
1.9. - 2.10. sobota a neděle od 10:00 – 17:00.

Vstupné:

Druh vstupného

CZK

Děti, studenti, senioři

20

Dospělí

30

Držitelé průkazu ZTP

20

Kolonáda

Foto: Pudelek (Marcin Szala) (CC BY-SA 3.0)

 

Muzeum železné opony, Valtice

Nachází se v blízkosti kolonády Na Rajstně. Jedná se o první muzeum svého druhu, které ukazuje státní hranici v období od roku 1951 do 1989. Tehdy se pohraniční stráž snažila o dokonale neprostupnou hranici. Je tu i k vidění četnická stanice z kritického roku 1938. V expozici si můžete prohlédnout množství uniforem, zbraní nebo věrné kopie „železné opony“.

www.muzeumopony.cz


Dianin chrám (Rendez-vous) (cca 15 km)

Romantický empírový zámeček, zasvěcený bohyni lovu, Dianě, postavil v roce 1812 Josef Kornhäusel podle návrhu Josefa Hardmutha. Na první pohled stavba připomíná starověký římský vítězný oblouk. Zámeček má celkem tři patra, přičemž v prvním objevíte sál. Ten dříve sloužil jako shromaždiště panstva, které se chystalo na lov. Celá stavba je zasazena do romantického prostředí nad rybníčkem a je obklopena vzrostlým Bořím lesem, který byl kdysi protkán pravidelnými průseky umožňujícími anglický způsob štvanice zvěře v sedlech koní. Po celou sezónu si Rendez-vous můžete prohlédnout také v interiéru při prohlídce s průvodcem.

Návštěvní doba:
sobota a neděle od 10:00 – 15:00, je vhodné ověřit telefonicky.

Vstupné:

Druh vstupného

CZK

Děti do 6 let

Zdarma

Děti, studenti, senioři

35

Dospělí

50

Rodinné vstupné

135

Držitelé průkazu ZTP

Zdarma

Rendezvous

Foto: Pudelek (Marcin Szala) (CC BY-SA 3.0)

 

Zámek Lednice (cca 14 km)

Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova. Zámek má rozlehlou zahradu a patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Lednické panství získali roku 1249Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý zámecký park vybudovaný na počátku 19. století. V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a pozoruhodných staveb: Minaret z roku 1798, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček. Do komplexu patří i historický skleník, ve kterém se nachází i nejvzácnější česká skleníková rostlina – strom 300–500letého cykasu Encephalartos altensteinii. Lednický zámek se řadí k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území Česka a v prosinci 1996 byl zapsán v rámci celého Lednicko-valtického areálu do seznamu světového a kulturního dědictvíUNESCO. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Vstupné

Druh okruhu

Cena

Reprezentační sály

základní / snížené / rodinné

180 CZK / 125 CZK / 485 CZK

Soukromé apartmány

základní / snížené / rodinné

150 CZK / 105 CZK / 405 CZK

Dětské apartmány a muzeum

základní / snížené / rodinné

150 CZK / 105 CZK / 405 CZK

Návštěvní hodiny – Reprezentační sály

Září: út-ne

9:00 – 17:00

Říjen: so-ne

9:00 – 16:00

Listopad – prosinec: So – ne

10:00 – 16:00

Návštěvní hodiny – Soukromé apartmány

Září: út–ne

9:00 – 17:00

Říjen: so-ne

9:00 – 16:00

Návštěvní hodiny – Dětské apartmány a muzeum

Září: út-ne

9:00 - 17:00

Říjen: so-ne

9:00 – 16:00

Zámek Lednice
Foto: Martin Cígler (CC BY-SA 3.0)


Grotta – zámecká jeskyně

Umělá barokní krápníková jeskyně ve sklepě zámku. Je to nejstarší a největší umělá jeskyně na světě, rozkládá se na ploše 90 čtverečních metrů, byla vybudována již v polovině 17.století.

Vstupné

Základní / snížené

50 CZK / 25 CZK

Návštěvní doba

Září: út - ne

9:00 – 17:00

Říjen: so-ne

9:00 – 16:00

 

Zámecký skleník

Součástí zámku Lednice je francouzský park se skleníkem. Nemusíte být zanícený biolog ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku nadchla. Vlastně je možná lepší, když vás flóra příliš nezajímá: tahle část expozice člověka dostane svojí bezprostředností, originalitou a autentičností. Na hlavu kape horká voda, v uších zní šplouchání zlatých kaprů v jezírku, na nosní dírky útočí divoká vůně orchidejí. Vzduch těžkne vedrem a krůpěje rosy se třpytí v drobných kapičkách v listoví. Lednický skleník je technická památka, byl postavený v letech 18431845 a je 92 m dlouhý, 13 m široký a 7,5 m vysoký s litinovou konstrukcí, projektovaný Jiřím Wingelmǔllerem.

Vstupné

Základní / snížené

60 CZK / 40 CZK

Návštěvní doba

Září: út-ne

9:00 – 17:00

Říjen: út-ne

9:00 – 16:00

Listopad – prosinec: so-ne

10:00 – 16:00

Skleník Lednice

Foto: Harold (CC BY-SA 3.0)


Bylinková zahrada

Jedná se o jedinečnou zahradu s více než 300 druhy bylin v samotném centru Lednicko-valtického areálu zapsaného v UNESCO. V zahradě objevíte okrasné záhony, na kterých jistě oceníte inspiraci pro vlastní zahrádku, děti potěší pískoviště nebo možnost zalévat bylinky. Naučné záhony Vám představí zejména léčivé rostliny, najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžete využít v aromaterapii či v kuchyni.

Druh vstupného:

Děti do 6 let

Zdarma

Děti, studenti, senioři

30

Dospělí

40

Rodinné vstupné

100

Držitelé průkazu ZTP

Zdarma

 


 


Janohrad – zámecký park Lednice

Janohrad je umělá romantická zřícenina, projektovaná Josephem Hardmuthem, vybudována u lovecké obory, na místě obtékaném ze tří stran řekou Dyjí. Od Lednického zámku je vzdálena asi čtyři kilometry. Nechce-li se vám jít pěšky, můžete sem doplout v loďkách nebo se svézt v kočáře, taženém dvouspřežím bujných koní. Umělá rozvalina starého hradu nebyla pouhou dekorací zámeckého parku. V interiérech se normálně fungovalo, bydlel zde knížecí hajný a v době lovů a honů se zde konaly poslední leče a bohaté hostiny. Kdysi se v zámečku vyhlašoval Král honů, dneska si zde (nejen) mladé páry říkají své „ano“.

Vstupné

Základní / snížené / rodinné
60 CZK / 40 CZK / 160 CZK

Návštěvní hodiny

Květen – září: út-ne

9:00 – 16:15

Říjen: so-ne

9:00 – 16:15

Janův hrad

Foto: Martin-h at cs.wikipedia (CC BY-SA 2.5)

 

Minaret – zámecký park Lednice

Minaret nebo také Turecká věž se nachází vprostřed lednického parku asi dva kilometry od zámku. Dle staré povídačky chtěl na místě dnešního Minaretu postavit na přelomu 18. a 19. století velký mecenáš umění Alois Josef I. z Lichtenštejna kostel. Mezi poddanými se ale (kdoví proč) zvedl odpor, nějak se neshodli na místě stavby, a to Aloise rozčílilo. Aby jim ukázal svou moc, nechal natruc vybudovat mešitu s minaretem. Podloží pohyblivých písků, obvyklé v nivě řeky Dyje, tak velkolepý plán nedovolilo. Začalo se a skončilo Minaretem. Toť praví pověst. Minaret je výjimečnou stavbou tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry patří na kontinentě mezi nejvyšší. Středem budovy je 59,39 metrů vysoká věž, na jejíž horní ochoz vede 302 schodů. Jako prsteny ji obepínají tři zastřešené galerie, ze kterých toho můžete vidět přímo úměrně momentální výšce. Třeba okolní park, Pálavu, Bílé Karpaty či dokonce vrcholek věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Aby bylo možné tak vysokou věž vybudovat, bylo zde postaveno speciální spirálovité lešení. Zedníci se prý nezvyklé podoby báli, tak jakýsi císařský kaprál jízdního pluku vyklusal v sedle koně až k vrcholu. Právě tohle údajně obavy stavitelů
rozptýlilo a Minaret mohl být dokončen.

Vstupné

Základní / snížené
50 CZK / 30 CZK

Návštěvní doba

Září: út-ne

9:00 – 17:00

Říjen: út-ne

9:00 – 16:00

 

Plavba zámeckým areálem

V rámci zámeckého parku se nachází Zámecký rybník, který je možno využít pro projížďky loďkou a rovněž ramena Staré a Zámecké Dyje, na kterých jsou provozovány vyhlídkové plavby lodí. Můžete si vychutnat plavbu na dvou trasách: od lednického zámku k Minaretu a odtud dále k Janovu Hradu (Janohradu).


TRASA I. - "ZÁMEK - MINARET" (25 minut v jednom směru)

Plavba mezi zámkem a Minaretem nabízející nevšední pohledy na zámecký park i lužní les.

Vstupné

Dospělí / děti do 3 let / děti do 15 let, invalidé

140 CZK / zdarma / 70 CZK

Provozní doba

Březen, listopad

10:00 – 16:00

Duben, květen, červen, září, říjen

9:30 – 17:00

Červenec, srpen

9:40 – 17:00

 

TRASA II. - "MINARET - JANOHRAD" (40 minut)

Plavba zachovalým lužním lesem, tajemnými meandry Staré Dyje mezi Minaretem a romantickou zříceninou Janův hrad. Exkurze významného říčního biotopu Nivy Dyje s koloniemi volavek, kvakošů, početnou populací bobrů i želvy nádherné.

Vstupné

Dospělí / děti do 3 let / děti do 15 let, invalidé

160 CZK / zdarma / 80 CZK

Provozní doba

Březen, listopad

10:00 – 16:00

Duben, květen, červen, září, říjen

10:00 – 16:00

Červenec, srpen

10:00 – 16:00

Minaret

Foto: Marzper (CC BY-SA 3.0, 2.5, 2.0, 1.0)

 

Dolní Věstonice (cca 12 km)

Dolní Věstonice leží na Jižní Moravě, severně od města Mikulov. Městečko je známé díky archeologickému nálezu sošky Věstonická Venuše. Dolní Věstonice se rozkládají na úpatí Pavlovských vrchů a na břehu soustavy vodních nádrží Vodní mlýny.  Nejvýše položeným místem nad městečkem je Děvín (549 m.n.m.). Jižním směrem od Věstonic jsou na stráních okolních kopců rozsáhlé vinohrady. Západním směrem od Dolních Věstonic vidíme soustavu ropných věží. Městečkem prochází dálkové značené cyklotrasy, Moravská vinná a Mikulovská. Z městečka vede značená turistická trasa. Jižním směrem lze dojít k zřícenině hradu Dívčí hrady, zde se nachází rozcestí a počátek Naučné stezky
Děvín. Z vrcholku Děvína se dá pokračovat přes soutěsku na vrcholek
Stolové hory (458 m.n.m.), kde je významné archeologické naleziště.

Dolní Věstonice

Foto: palickap (CC BY-SA 3.0)


Muzeum v Dolních Věstonicích (cca 12 km)

Expozice vás zavede do období lovců mamutů a seznámí vás se způsobem života pravěkých lidí pod Pálavou. V 1. patře najdete exponáty uměleckých výrobků a předmětů denní potřeby, v přízemí pak rekonstrukci pravěkého obydlí a hrobu tří mladých jedinců nalezených v roce 1986.

Otevírací doba:

Duben a říjen

Pouze v sobotu a neděli

9:00 – 16:00 (12:00 – 12:30 přestávka)

Květen až září

Denně mimo pondělí

9:00 – 18:00 (12:00 – 12:30 přestávka)


Vstupné: základní 40 Kč / rodinné 70 Kč

objednávky prohlídek: tel.: 519 517 603, mimo sezónu 776 874 587, pokladna@rmm.cz

Věstonická Venuše

Foto: Miroslav Zachoval (CC BY-SA 2.0)


Krásy přírody

Navštívíte-li Mikulovsko, ocitnete se v nevšední krajině, v krásné a rozmanité přírodě. O její unikátnosti svědčí mimo jiné fakt, že je chráněna českými, evropskými i světovými ochranářskými organizacemi. Na následujících řádcích Vám přinášíme přehled nejzajímavějších míst pro Vaše pěší túry či cyklistické výlety.

 

Vrch Děvín (cca 9 km)

Vrch Děvín (554 m n. m.) je nejvyšším bodem Pálavy a k jeho siluetě neodmyslitelně patří i zřícenina hradu Děvičky. Spolu se sousedním vrchem Kotel a Soutěskou tvoří Děvín nejcennější přírodní pálavskou rezervaci vyhlášenou už v roce 1946. Po zajímavostech rezervace provádí naučná stezka, vedoucí po turistických trasách. Přímo na vrcholu se nachází televizní vysilač. Vrchol nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny a na novomlýnské nádrže.

Děvín

Foto: RomanM82 (CC BY-SA 3.0)


Dívčí hrady (cca 10 km)

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (nebo Děvičky) z počátku 13. století se nachází nedaleko obcí Pavlov a Dolní Věstonice a to v chráněné krajinné oblasti Pálava. Dívčí hrady dostaly své jméno podle třech skalních útvarů, stojících přímo před zříceninou ve svahu. Podle pověsti představují zkamenělé dívky. Tyčí se severním okraji hřebene Děvína, přímo na vysoké vápencové skále, nepřístupné ze tří stran. Na vyšším vrcholu se nachází televizní vysílač, na nižším (428 m. n. m) pak právě samotná zřícenina hradu Dívčí hrady. Za zajímavost lze považovat chybějící strážnou věž, jež  bývala obvyklou součástí obranného systému většiny dobových hradů. Z původního hradu se dochovaly až 2 metry silné obvodové zdi s dělovými baštami a  střílnami, ale také početná část zdí vnitřních, včetně polozasypaných sklepů a předhradí. Dívčí hrady jsou jednou ze zastávek naučné stezky Děvín a jsou tedy celoročně volně přístupné po značených turistických stezkách. Z hradu se naskýtá nádherný výhled na vodní dílo Nové Mlýny a obce Dolní Věstonice a Pavlov.

Dívčí hrady

Foto: Stanislav Doronenko (CC BY-SA 3.0)


Stolová hora (cca 5 km)

Stolová hora (458 m n. m.), vápencové bradlo s plochým vrcholem, je jednou z dominant Pálavy. Její území je od roku 1951 chráněno jako národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen vše pod správou CHKO Pálava. V rezervaci žijí vzácné druhy rostlin a živočichů. Na území rezervace se nachází i Sirotčí hrádek, zřícenina gotického hradu. Hrad byl zřejmě založen ve 2. polovině 13. století jednou z větví švábského rodu Wehingenů. Kolem poloviny 16. století byl Sirotčí hrádek zřejmě opuštěn a změnil se v ruiny. V roce 1590 se hrad poprvé připomíná jako pustý. V současné době je uznáván jako krásná a romantická zřícenina, která je volně přístupná.


Novomlýnské nádrže (cca 10 km)

Vodní dílo Nové Mlýny, které je nejlépe vidět z Děvína, bylo vybudováno v letech 1975–1988 v oblasti soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky na ploše 3 226 ha. Horní (Mušovská) a Dolní (Novomlýnská) nádrž slouží k rekreaci, zatímco Střední (Věstonická) je ornitologickou rezervací. Nádrž je vhodná ke koupání a provozování různých druhů vodních sportů (yachting, windsurfing, kiteing atd.), zároveň je zde možnost vypůjčení lodiček či absolvování vyhlídkové plavby – přístaviště Dolní Věstonice, přístaviště Pavlov, přístaviště Strachotín, přístaviště Šakvice. Na břehu horní nádrže v katastru obce Pasohlávky se pak nachází Aqualand Moravia – aquapark s termální vodou a řadou atrakcí (tobobogánů).

Novomlýnské nádrže

Foto: Aktron / Wikimedia Commons(CC BY-SA 4.0)

 

Rybník Nesyt (cca 6 km)

Největší moravský rybník Nesyt (315 ha) je součástí jedné z nejstarších rybničních soustav na
Moravě – Lednických rybníků. Liechtensteinové zakoupili pozemek pro jeho vytvoření již v roce 1418 a Nesyt, stejně jako rybníky Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský, od 15. století trvale slouží k chovu ryb. Spolu se Zámeckým rybníkem v Lednici jsou rybníky od roku 1953 chráněné jako národní přírodní rezervace.
Tip: na konci obce Sedlec v blízkosti zemědělského družstva Sedlec, je vybudováno vyhlídkové
místo – ornitologická vyhlídka. Na březích rybníku se pak nacházejí další 2 vyhlídky. Lokalita je vhodná pro cyklovýlety.

Nesyt

Foto: Pawlizs(CC BY-SA 3.0)

 

Zoo Hodonín (cca 43 km)

Zoologická zahrada Hodonín, která v rámci Unie českých a slovenských zoo patří k nejmenším a nejmladším, vznikla v roce 1975. Těšit se můžete na pavilon exotického ptactva, pavilon primátů a terárií či půvabný pavilonek pro plameňáky. Největší chloubou je vzdělávací centrum s ubikacemi a výběhy velkých kočkovitých šelem. Pro děti je připraveno několik dětských hřišť a kontaktní dvorek s domácími zvířátky. K dispozici je rovněž obchod se suvenýry, dva bufety s posezením a areál pro kulturně výchovné akce.

Vstupné

Dospělí / děti, studenti, senioři / ZTP / rodinné

90 CZK / 60 CZK / 50 CZK / 270 CZK

Návštěvní doba

Duben – říjen

9:00 – 19:00

Listopad - březen

9:00 – 16:00

www.zoo-hodonin.cz

ZOO Hodonín

Foto: Bohuna Mikulicová(CC BY-SA 3.0)


 

Wellness hotel Galant je ideální místo pro romantické a rodinné pobyty, malé i velké kongresy a společenské akce

Zašlete nám nezávaznou poptávku ještě dnes!

Tento web využívá soubory cookies.